ANDROİD APPLE-iOS MOBİL CİHAZLAR

Akıllı Telefonlardaki Gizli Tehlike

Akıllı telefon modellerinin günümüzde en çok kullanılan ve teknolojik anlamda en çok gelişim gösteren cihazların başında gelmektedir. Özellikle akıllı telefon ve internet bir araya geldiğinde oldukça potansiyelli bir güç haline gelmektedir. Ve bu güç kötü insanların geliştirdiği program ve uygulamalarla son derece tehlikeli bir hale gelebilmektedir.
Artık günümüzde insanlar telefonları olmanda neredeyse adım atamaz hale gelmişleridir. Alışveriş de dâhil her şey mobil telefonlar üzerinden saniyeler içerisinde yapılmaktadır. Özellikle internet üzerinden E- ticaretin büyük bir rekabet halinde bulunması cep telefonlarının kötü amaçla kullanılmasına yol açabilmektedir. Bu sebeple insanlar özellikle cep telefonlarına yükledikleri uygulamalara çok dikkat etmelidir.

Casus Programlardaki tehlike
Günümüzde internet üzerinden satış hizmeti sunmak isteyen firmalar bu anlamda rekabette öne geçmek ve hedef kitlesine daha rahat ve hızlı ulaşabilmek için büyük bir yarış içerisinde bulunmaktadırlar. Bu yarın içerisinde bazen etik olmayan hatta suç teşkil eden yöntemlere de başvurabilmektedirler. Bu yöntemlerin başında mobil telefon kullanıcıların bilgi ve analizlerinin para karşılığında satın alınmasıdır.
Bu anlamda hizmet sunan bazı casus uygulamalar cep telefonlarına kurulduğu andan itibaren sizin her adımınızı izlemekte, girdiğiniz siteleri ya da dolaştığını yerleri not etmektedir. Hatta gizlice ekran görüntülerinin bile alındığı iddia edilmektedir. Bu bilgiler üçüncü parti reklam şirketlerine belirli bir ücret karşılığında servis edilmektedir. Bu sayede kişilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda reklam ve tanıtım faaliyetleri yürütülse de insanların özel hayatlarının izinsiz bir şekilde kayır altına alınması son derece tehlikeli bir durum olmaktadır.
Bu sebeple güvenilmeyen ve tam olarak ne işe yaradığı bilinmeyen programların yüklenmemesi ve sürekli bir mobil anti virüs programının telefonlarda aktif bir şekilde kurulu olması son derece önemlidir. Ayrıca telefonlara belirli sürelerde format atmak ve şüphelenilen programlar üzerinde araştırmalar yapmak oldukça faydalı olacaktır. Unutulmamalıdır ki bu tür programlar ileride çok daha farklı ve kötü amaçlarla kullanılma riski son derece yüksektir. Bundan dolayı yayınlayıcısının güvenilir olduğu uygulamalar ve orijinal uygulamaların yüklenmesi cep telefonu güvenliği anlamında oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan APPLE iOS 11.4 güncellemesi yayımlandı başlıklı makalemizde apple, iOS 11 ne zaman yayınalanacak ve iOS 11 yayınlandı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share With Your Friends

Yorum Yazınız

*

Share