ANDROİD MOBİL CİHAZLAR

Android 8,0’deki yenilikler iste detaylar

Öncelikle şunu söyleyelim. Android 8.0’da ve kullanıcı arayüzünde ( UI ) devrimsel veya radikal değişiklikler bekliyorsanız boşa bekliyorsunuz. Android’in geleneksel halinde alışkın olanların değişikliğe ihtiyacı yok zira tasarım dili neredeyse aynı. Fakat, Android OREO önemliince ayar imkanları ve bir çok yeni detay sunuyor.

Yeni bildirim seçenekleri

Yeni seçeneklerden biri gözden kaçan mesajların gösterilmesi. Google  artık sağ üstte ilgili uygulamanın sembolü ile  bildirim gösterecek: Apple ve samsung bu özelliği bi süredir sunuyordu ve okunmamış  mesajların ne sayısını da gösteriyor. Uygulamanın simgesine bi süre basılı tutmak bir mini pencerede ilgili ekranı açacak . Burada mesajın bi kısmını sunmakla birlikte .kullanıcıya içeriğe özgü daha kapsamlı bi özelik silsilesi sunuluyor. Bu Apple’ın 3D Touch sisteminine benziyor. Örneğin, ama ekran size direkt mail uygulamasını açma imkanı sunuyor, sekme açabiliyor, favorilere  ulaşabiliyor veya navıgasyonla adres bulabiliyorsunuz. Bu size ekranda ilgili gereçleri konumlandırma imkanı da  sunuyor.Fakat.bu mesaj ön gösterimi özelligini fazla küçük olması nedeniyle pek de kullanılabilir bulmadık Google bir  ölçüye kadar bu içerik özelliklerini  Android 7,1’de sunmuştu fakat Android OREA bu seçenekleri artırmış.

Google hatırlatıcı özelliklerini de genişletmiş. Bildirim uyarılarını yana iterek saat ve ayar sembollerine ulaşabilirsiniz.  Saati kullanarak alarmı beklemeye alabilirsiniz ve kısa bi süre sonra tekrar çalmasını sağlayabilirsiniz  Ayar çemberi ilgili uygulamada genel seçenekleri ayarlama imkanı sunuyor. Ayrıca bu size bi gerece özgünlenmiş tüm sinyalleri kapatma imkanı da sağlıyor. Daha da ötesinde. Android  orea uygulama sınıfları için bildirim kanallarını da getirdi. Bu kanallardaki bildirim ayarlarını ayrı ayrı düzenleyebilir ve aynı sınıfa dahil ettiğiniz uygulamaların bire bir aynı   biçimde davranmasını sağlayabilirsiniz. Bu kulanımı basitleştiriyor ve sinir bozucu bildirim derdimi oldukça azaltiyor.

Google -Android sistemi 7.sürümden beri çok pencereli bi modu kullanıcıya sunuyor: Android 8 bu  özelliği ki PIP özelliğine benziyor ( Android TV vs ) Bu beta 3 versiyonu Youtube’da PIP modunu basitçe açmayı mümkün kılmış ( Chrome tarayıcısı ile youtube’a girilmeli. Masaüstü sitesi işte üç noktalı menüden seçilmel. tam ekran moduna geçilip ana ekran tuşuna basılmalı. Sistem ardından tüm diğer içeriğin üzerinde yer alan küçük ve yeri değiştirilebilen bi pencere oluşturacaktır. Eğer buna bi kere dokunursanız. sistem bunu büyütücek ve kontrol sekmenlerını gösterecektir. Fakat bu minik pencerede pek de bir sey izlemek mümkün olmuyor.Fakat bu özelikle skpe ve benzeri video görüşme uygulamaları esnasında bi seylere bakmak için kullanışlı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Çin, WhatsApp'ı ülkede tamamen engelledi artik yasak başlıklı makalemizde Çin, Çinli ve engelleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Share With Your Friends

Yorum Yazınız

*

Share