APPLE-iOS MOBİL CİHAZLAR

Apple’a “Yavaşlatma” Teorileriyle İlgili İlk Dava Şoku Yasandı

Dünya teknoloji devi Apple’ın adı 2017’nin son düzlüğünde şok bir haberle gündeme geldi. Akıllı cihazların amiral gemisi Apple, yeni çıkan modellerinin satışı konusunda kullanıcıları teşvik amaçlı yaptığı öne sürülen eski cihazları yavaşlatma teorisini kısmen kabul etmesinin ardından yaşadığı şoka bir yenisini daha ekledi.

Haberin teknolojisi dünyasında büyük yankı uyandırmasının ardından hâlâ resmî bir kanıt sunulamamıştı. Fakat çeşitli global forum ve teknoloji devi sitelerde İOS kullanıcılarının ortak şikâyet ve tartışmaları ortaya atılan iddiaları destekler nitelikteydi. Tartışmaların gölgesinde yeni çıkan İOS sürümlerinde yapıldığı öne sürülen performans ve şarj iyileştirmelerinin bir “itibar çalışması” olduğu ve kullanıcılar tarafından eleştiri oklarının hedefi olduğu saptanmıştı. Bu iyileştirmeler sonrası milyonlarca İOS kullanıcısı olumlu ve olumsuz olmak üzere ikiye ayrıldı.

Fakat tüm belirsiz tartışmaların ardından dünya devi Apple, açılan ilk kişsel dava ile yeni bir şok daha yaşadı. Los Angeles Kaliforniya’da Stefan Bodganovich tarafından açılan dava, ortaya atılan iddiaların resmî makamlar tarafından inceleme altına alınmasına ön ayak oldu. Şimdilik dava ve ortaya atılan iddialar ile ilgili resmî bir açıklama ya da gelişme olmasa da, dünya üzerinde milyonlarca iPhone kullancısı meraklı gözlerle davanın seyrini yakından takip ediyor. Bakalım dünya devi Apple, bu zorlu itibar mücadelesinden nasıl çıkacak?

 

Bir önceki yazımız olan Apple, Samsung'a Para Kazandıracak mi? başlıklı makalemizde Android, apple ve ios hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yazınız

*