İNTERNET MOBİL CİHAZLAR TANITIMLAR

Huawei’nin işletim sisteminin görüntüsü ortaya çıktı

Teknoloji dünyası bir süredir Google’ın Huawei kararını konuşuyor.

Google, Huawei gerginliğine yeni bir boyut kazandıracak adım ise Huawei’den geldi. Huawei’nin kendi işletim sistemine ait görsel ortaya çıktı. Huawei’nin Google yasağına karşı b planı olarak lanse ettiği işletim sistemine ait ilk görüntü geldi.

Huawei’nin işletim sisteminin görüntüsü ortaya çıktı!

Huawei ARK OS’a görüntüler ortaya çıktı! Çin merkezli teknoloji devi Huawei’nin bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü işletim sistemi için patent aldığı ortaya çıktı.

Söz konusu başvuruda, Huawei Ark OS, Ark, Ark OS ve Huawei Ark marka isimlerinin yer aldığı görülüyor. Huawei CEO’su Richard Yu, yaptığı açıklamada işletim sisteminin 2020 yılının ilk ya da ikinci çeyreğinde hazır olacağını belirtti.

 

Henüz adı açıklanmayan işletim sisteminin hem mobil hem de dizüstü bilgisayarlar için uygun bir platform olacağı gelen iddialar arasında.  Buna ek olarak ABD yapılan yasağı 90 gün erteleme kararı aldı.

Karar kuşkusuz Huawei’nin kısa bir süreliğine olsa da rahat bir nefes almasını sağladı.

Peki bu 90 günün sonunda işler istenildiği gibi gitmez ve Google yasağı kullanıma girerse ne olacak? Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Huawei kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Bu senaryo gerçekleşirse Huawei cihazlara sahip olan kullanıcılar Google’ın bazı Android güncellemelerinden mahrum kalacak.

Huawei kullanıcıları bu yamaları ancak Android Open Source Project – Android Açık Kaynak Projesi’ne (AOSP) geldiğinde alabilecek.

90 günün sonunda anlaşma olmaz ve yasak kararı devreye girerse Huawei marka telefon alanlar Google Fotoğraf, YouTube, Google Harita, Google Duo görüntülü arama vb uygulamalarına sahip olamayacak.

Peki Huawei’ye karşı alınan Android yasağı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Google Huawei konusunda geri adım attı başlıklı makalemizde Android, google ve huawei hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yazınız

*

Share