TANITIMLAR

D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Türkiye’de her 10 kişiden 8’inde D vitamini eksikliği görülmektedir. Güneşi sevmiyorsanız, süt ve süt ürünlerini tercih etmiyorsanız D vitamini eksikliğiniz olabilir. D vitamini, güneş ışınları tarafından üretilir ve kişi sağlığı için oldukça önemlidir. D vitaminini gıdalardan temin etmek oldukça zordur. Çünkü çok az sayıda gıdada D vitamini bulunur ve yeterli oranda D vitamini bulunmaz. Bu yüzden D vitamini eksikliğini gidermek için en büyük kaynak olan güneşten yararlanmalıyız.
D vitamini, kemiklerin sağlığı açısından son derece önemlidir. Raşitizm hastalığının temel nedeni de D vitamini eksikliği olduğu unutulmamalıdır. Raşitizm dışında D vitamini eksikliğinin, pek çok hastalığa sebep olduğu da yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Riskleri Nelerdir?
D vitamini eksikliğinin birçok belirtisi olabilir. Bu belirtiler arasında en sık rastlanılanları ise kas zayıflığı ve kemik ağrısıdır. Bir diğer belirti ise el tırnaklarında görülen beyaz lekelerdir. D vitamini eksikliğinin sebep olduğu riskler ise şu şekildedir:
– Kanser
– Astım
– Bilişsel bozukluklar
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde D vitamininin, tip 1 ve tip 2 diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskini ciddi ölçüde düşürdüğü tespit edilmiştir.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir?
Güneş ışığından faydalanmamak: İnsan vücudu D vitamini üretimini sadece güneşten gelen ışınlar vasıtasıyla üretebilir. Kuzey bölgelerde yaşayanlar ve evden dışarı çıkmayı sevmeyenler, D vitamini eksikliğine yakalanma riskine daha çok sahiptir.
Koyu ten rengine sahip kişiler: Melanin pigmenti güneş ışını gördüğü zaman D vitamini üretme becerisini nispeten kaybeder. Koyu ten rengine sahip kişiler yapılan araştırmalar sonucunda D vitamini eksikliğine daha sık rastlandığı tespit edilmiştir.
Obezite: VKİ 30’un üzerinde olan insanlarda D vitamini seviyesi oldukça düşük olmaktadır. Bu sebeple obezite hastalığına sahip kişilerde D vitamini eksikliği durumunun ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir.
D vitamini tüketmemek: D vitamini eksikliği daha çok vejetaryen insanlarda görülmektedir. Hayvan ve hayvansal ürünlere karşı olan bu kişiler, doğal yollarla alınan D vitamininden mahrum kalmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi
D vitamini eksikliği tedavisinde birtakım önlemler alınır. Bu önlemler arasında en önemlisi gıda takviyesidir. 0-70 yaş arası kişilerde 600 IU, 70 yaş ve üzeri insanların ise 800 IU alması gerekmektedir. Besin takviyesinin dışında kişiye güneş ışığında daha fazla zaman geçirmesi tavsiye edilir. Unutulmamalıdır ki güneş ışınları en büyük D vitamini kaynağıdır

25(OH)D düzeyi 20 ng/ml altında olan bireylerde (D vitamini eksikliği) D vitamini yüklemesi yapılmalıdır. 25(OH)D düzeyi 20 ng/ml – 30 ng/ml arasında olan bireylerde D vitamini yüklemesine gerek yoktur. İdame doz ile tedaviye başlanılır. Çocuklarda D vitamini yüklemesi: 2000 IU/gün veya haftada bir kez IU D vitamini 6 hafta süreyle verilmelidir. Daha sonra IU/gün idame. Erişkinlerde D vitamini yüklemesi: 6000 IU/gün veya haftada bir kez IU D vitamini 8 hafta süreyle verilir. Daha sonra IU/gün idame. Obez hastalarda, malabsorbsiyon sendromlarında ve D vitamini metabolizmasını etkileyen ilaç kullananlarda, tedavi için normalde önerilen dozun 2-3 katı ( IU/gün veya haftada bir kez IU 8 hafta) kullanılır. Daha sonra IU/gün idame.

Bir önceki yazımız olan Numara engelleme nasıl kaldırılır? Android ve iPhone’dan numara engeli kaldırma… başlıklı makalemizde Android numara engelleme, iPhone numara engelleme ve Numara engelleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Share With Your Friends

Yorum Yazınız

*

Share